PAGES
Pomniki oraz zabytki
Amfiteatr
Amfiteatr dysponuje czterema i pół tysiącem miejsc w Kołobrzegu jednym z czołowych kurortów w naszym kraju. Ten wspaniały, legendarny obiekt po przebudowie i gruntownym remoncie ponownie odżył. Co roku organizowanych jest 35-40 koncertów, kabaretów i festiwali. Występują tu czołowe zespoły muzyczne i gwiazdy polskiej estrady. Gościliśmy również wykonawców z zagranicy, Rosyjski Balet Męski i Rewię Brazylijską, cyklicznie co roku gościmy zespoły folklorystyczne z wielu krajów na festiwalu INTER FOLK.
Pomnik Zaślubin z Morzem
Pomnik Zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu ? modernistyczny pomnik z 1963 roku w Kołobrzegu, upamiętniający uroczystość Zaślubin Polski z Bałtykiem 18 marca 1945 roku. Pierwszy akt zaślubin miał miejsce miał miejsce 10 i 11 lutego 1920 roku w Pucku. Następne w marcu 1945 w Mrzeżynie i w Kołobrzegu. Szczegółowe informacje na temat tych uroczystości ? pod hasłem: Zaślubiny Polski z morzem.
Pomnik ma formę modernistyczną i mieści się przy nadmorskim deptaku, który prowadzi od latarni morskiej do mola spacerowego w Kołobrzegu.
Autorem projektu jest architekt Wiktor Tołkin, który specjalizował się w monumentach upamiętniających martyrologię narodu Polskiego. Autorstwa Tołkina są m.in. pomniki ofiar nazizmu na Majdanku, w Stutthofie, czy na warszawskim Pawiaku.
Odsłonięcie pomnika odbyło się 3 listopada 1963. Główny element pomnika tworzy stylizowana flaga, trzymana przez grupę figuralną.Mozaiki na ścianach i masywne płaskorzeźby żołnierzy są symbolem tysiąclecia tradycji oręża polskiego na Pomorzu ? nawiązują do prehistorycznych malowideł naskalnych. Na płytkach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku. Prześwit pod pomnikiem symbolizuje okno na świat, czyli port morski.
Legenda mówi, iż przejście z jednej strony pomnika na drugą przez okno (na bezdechu), przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia.
Kołobrzeski Ratusz
Ratusz to od wieków zamek mieszczan, wizytówka miasta. Już w 1380 r. na rynku stanęła siedziba Rady Miejskiej. Materiały ikonograficzne ukazują nam jego wspaniały wygląd. Rozety, blanki, maswerki i fryzy zdobiły go, tworząc dzieło koronkowej roboty o malarskim wręcz charakterze.Ratusz gotycki był perłą architektury miast hanzeatyckich, świadczył o wielkim prestiżu i ambicjach kołobrzeżan.
W czasie oblężenia w 1807 r. obiekt został w dużym stopniu zniszczony. Zapadła decyzja o rozbiórce ratusza. Nie rozebrano go jednak całkowicie - to, co nie uległo całkowitemu zniszczeniu, zachowano, by świadczyło o wartości historycznej nowego obiektu.
W latach 1829-32 postawiono nowy ratusz według projektu znanego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Budowla neogotycka zbudowana została zgodnie z dziewiętnastowiecznym uwielbieniem dla romantyzmu i średniowiecza.
Ratusz wyglądem przypomina średniowieczny zamek - wieże i blanki strzelnicze mogą świadczyć o jego obronnym charakterze. Nigdy jednak celom militarnym nie służył, projektant zaakcentował w ten sposób militarną historię miasta.
Spójrz na wieżę zegarową - niegdyś na jej galerii koncertowała orkiestra. Jednym z trwalszych wspomnień, jakie pozostają z wizyty w nadbałtyckich miastach, jest dźwięk zegarowego kuranta. Zegar wybija godziny i kwadranse. Wieżę zdobią też wizerunki herbów miejskich Obecnie w ratuszu odbywają się posiedzenia Rady Miejskiej.